Український тиждень імунізації у ЗДО №244 "Біла лілея"

В Україні, як і в усьому світі, за ініціативи ВООЗ, щорічно, починаючи з 2005 року, в останній тиждень квітня проводиться Всесвітній тиждень імунізації.  У 2019 році він був проведений під девізом: «Захистимося разом ― вакцини діють». У Тиждень імунізації згадується про те, що завдяки масовій вакцинації населення на нашій планеті було ліквідовано багато інфекційних захворювань, що забирали в колишні часи тисячі людських життів

Європейський тиждень імунізації — це глобальна кампанія, яка спрямована на підвищення поінформованості населення про вакцинацію, як найбільш ефективний спосіб боротьби з інфекційними  хворобами на кожному етапі життя.

Метою проведення Європейського тижня імунізації є підвищення рівня охоплення вакцинацією через досягнення більш глибокого розуміння того, що кожна людина потребує захисту від хвороб, керованих за допомогою вакцин та має право на підвищення рівня інформованості щодо вакцинації, а кожна громада регіону повинна відчувати покращення комунікації в напрямку імунізації.

Завдяки кампанії імунізації, запровадженій ВООЗ у 1967–1977 роках, було ліквідовано натуральну віспу, до цього від неї помирав кожен четвертий хворий. Досягнутою метою вважають ліквідацію поліомієліту. З початку боротьби з цією хворобою вдалося врятувати від паралічу близько 5 млн людей, на 99 % знизити захворюваність; смертність від кору в усьому світі знизилася на 74 %. Деякі країни досягли стійкого прогресу в боротьбі з туберкульозом. Вакцину від гепатиту В регулярно вводять дітям у 147 із 192 країн-членів ВООЗ.

Не зважаючи на значні успіхи, закріплення результатів вимагає подальшої роботи. З 2010 року нові вакцини були впроваджені у 113 країнах, і число вакцинованих дітей зросло на 20 мільйонів. Зараз на черзі стоїть ліквідація кору, поліомієліту, епідемічного паротиту. Розроблені вакцини проти вітряної віспи, дизентерії Зонне, пневмонії та інших поширених захворювань. Крім того, значний прорив в напрямку інноваційних і комбінованих вакцин дозволяють підліткам і дорослим людям захиститися від грипу, менінгіту, онкологічних процесів в печінці і шийці матки.

Проте ситуація в цій області далека від ідеальної. Незважаючи на результати в роботі по досягненню всіх цілей по ліквідації хвороб, включаючи кір, краснуху, а також материнський і неонатальний правець, відзначається відставання, і за останні два роки в світі відбулося кілька спалахів кору, дифтерії і ряду інших хвороб, які попереджаються за допомогою вакцин.

Вакцинація є невід’ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні інфекційних хвороб. Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ, близько 30 % летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їхніми наслідками, у дітей цей показник становить понад 60 %. Досвід розвинених країн вказує, що лише підвищення рівня охоплення вакцинацією серед населення призводить до зменшення захворюваності, інвалідизації та смертності у цілому.

Для нашої держави питання імунопрофілактики на сьогодні залишається одним із найважливіших. Тому є декілька складових:

- падіння загального рівня імунізації в останні роки в силу різних причин, в т. ч. і за відсутності необхідних вакцин;

- зростання недовіри населення та зниження активності медиків щодо вакцинації;

- збільшення кількості некомпетентних та неперевірених інформаційних та залякуючих повідомлень в ЗМІ з приводу вакцинації.

Основним завданням імунопрофілактики є створення популяційного імунітету населення держави на рівні 95 %. Саме цей рівень дозволяє уникнути масового розповсюдження інфекційних захворювань.

Зараз в Україні спостерігається позитивна тенденція до покращення стану імунізації, однак рівень охоплення щепленнями ще залишається небезпечно низьким.

Варто нагадати, що лише вчасне проведення імунізації, звернення до фахового лікаря, дбайливе ставлення до самопочуття дитини гарантує її право на здорове життя!

Джерело: http://mrda.gov.ua/novyny/ukrayinskyj-tyzhden-imunizatsiyi/

Захистимося разом ― вакцини діють

Менш як 100 років тому люди ще хворіли на натуральну віспу: ця інфекція поширювалася дуже швидко й часто призводила до смерті. Цілком вірус ліквідували лише 1980-го за допомогою вакцинації. А 2010-го в Африці вакцини майже знищили епідемію менінгіту А — хвороби, яка вражає мозок і нерідко є летальною. Аналогічно людство позбулося багатьох інших тяжких і смертельних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), імунізація дає змогу щорічно запобігти 2–3 млн смертей.

Утім, серед населення ставлення до імунізації все ще неоднозначне. Час від часу спалахують антивакцинні кампанії. Це стосується як України, так і більш розвинених країн. Хоча застереження ґрунтуються на міфах. Правда в тому, що сьогодні альтернатив вакцинації немає: щеплення убезпечує від хвороби або ж полегшує її перебіг. Є невелика частка людей, у яких імунітет після вакцинації не сформується та які лишаються вразливими до інфекції. Також є ті, кому протипоказано робити щеплення за станом здоров’я. Вони можуть розраховувати лише на колективний імунітет, тобто на вакциноване оточення, яке точно не передасть їм хвороби. Для утворення сталого колективного імунітету вакцинація населення має становити не менш як 95%.

 Сьогодні Україна бюджетним коштом закуповує вакцини від 10 інфекційних хвороб, які входять до Національного календаря щеплень: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та гемофільної інфекції. Їх можна отримати в закладах охорони здоров'я безкоштовно. Щеплення дітям проводять для створення імунітету проти певних інфекцій, щеплення дорослих — для підтримки вже набутого імунітету. Дорослих не щеплюють проти кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, паротиту, краснухи, якщо вони отримали щеплення у дитячому віці, оскільки створеного імунітету  достатньо. Якщо ж хтось пропустив у дитинстві щеплення від кору, паротиту та краснухи й не хворів на них, МОЗ наголошує, що їх треба обов’язково зробити незалежно від віку. Якщо людина не знає, чи її щепили, також потрібна вакцинація. Вона покривається з бюджету тільки для груп ризику: медиків, освітян, військових, студентів.

Поширеним є міф, що краще сформувати імунітет, перехворівши, ніж вакцинуватися, адже вірус потрапляє в організм в обох випадках. МОЗ застерігає, що це не так: хвороба може викликати серйозні ускладнення, як-от пневмонія та враження мозку. Вакцина містить дуже ослаблений вірус і здатна викликати певні реакції: припухлість у місці уколу чи підвищення температури. Але ці ризики незначні порівняно із загрозою, скажімо, паралічу після поліомієліту.

Для оптимізації процесу імунізації в травні 2018‑го МОЗ внесло зміни до Календаря профілактичних щеплень. Згідно з ними діти отримуватимуть тільки одну дозу вакцини БЦЖ проти туберкульозу впродовж перших днів життя. Ревакцинацію в сім років за рекомендацією ВООЗ скасували. Також дітям у двомісячному віці робитимуть щеплення одночасно проти шести хвороб: гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції. Як пояснюють у Центрі громадського здоров’я МОЗ, у майбутньому це дасть змогу використовувати комбіновану багатокомпонентну вакцину, що зменшить кількість візитів на вакцинацію в перший рік життя. З одного боку, це зручно для батьків, а з другого — збільшує частку щеплених вчасно дітей.

Якщо в Європейському регіоні ВООЗ рівень вакцинації впродовж останніх 10 років стабільний і здебільшого перевищує 90%, то в Україні ці показники коливаються. За даними МОЗ, упродовж 2009–2013‑го охоплення дітей до року щепленнями від поліомієліту становило 57–74%. У 2014-му їхня частка стрімко зменшилася до 45%. Падіння торкнулося й інших вакцин. Як пояснювала заступниця міністра охорони здоров’я Ольга Стефанишина, того року тендери на закупівлю вакцин було проведено набагато пізніше, ніж зазвичай, виникли перебої з поставками. Плюс спрацювала антивакцинна кампанія. В Україні стався спалах поліомієліту, його підтвердили ВООЗ і Центр із контролю та профілактики захворюваності США. У Закарпатській області двоє невакцинованих дітей були паралізовані після зараження. У МОЗ пояснюють, що багато людей може хворіти на поліомієліт безсимптомно, але залишатися носіями вірусу. Кожен 200-й заражений лишається паралізованим, а серед паралізованих 5–10% помирають через ураження дихальних м’язів.

Але тепер Україна цілком забезпечена вакцинами від 10 основних інфекцій. Зокрема, завдяки відмові від тендерів та зміні механізму закупівель цих препаратів. Уже четвертий рік їх здійснюють міжнародні організації: Програма розвитку ООН, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та британська агенція Crown Agents, що, за оцінкою Рахункової палати, заощадило Україні до 39% бюджетних коштів. До того ж, вказує Центр громадського здоров’я, деякі ліки тепер закуповуються в 67 разів дешевше, ніж це робив МОЗ до 2015 року.

«Міжнародні спеціалізовані організації, які співпрацюють із Міністерством охорони здоров’я у сфері закупівель, — це неприбуткові організації. Вони не можуть використовувати виділені на ліки гроші жодним іншим чином, окрім як за призначенням. Заощаджені на закупівлях кошти використовуються для придбання додаткових обсягів ліків. Невитрачені повертаються в державний бюджет», — пояснюють у Центрі. До того ж вакцини, закуплені міжнародними організаціями, мають підтверджену якість та ефективність. На якість впливають і умови зберігання препаратів. Щоб вакцина потрапила до кінцевого споживача в нормальному стані, необхідний правильний температурний режим. Перед вакцинацією можна попросити медпрацівників показати упаковку препарату з терміном придатності й термоіндикатором. Також кожна серія має сертифікат якості. Залишок вакцин у регіонах публікується на сайті МОЗ. Якщо препарату немає в конкретному медзакладі, міністерство радить з’ясувати причину в головного лікаря або ж звернутися в обласний департамент охорони здоров’я.

Водночас поширення міфів щодо вакцин породило торгівлю фальшивими довідками про вакцинацію. Адже згідно із законодавством відвідувати державні школи та дитсадки можуть лише щеплені діти або ті, хто має протипоказання до вакцинації. Батьки з різних причин вважають, що краще купити підроблений документ, аніж захистити дитину від інфекції. МОЗ планує боротися із цим явищем за допомогою офіційного паспорта вакцин та відповідальності за брехню. Уже з вересня всі дані про медичні огляди українців почали заносити в єдину електронну систему, що, зокрема, унеможливить підробку довідок та санітарних книжок.

Джерело: https://m.tyzhden.ua/publication/221359